utorak, 13. veljače 2018.

Facebook PRODAJA > KORAK 4

Kao i osnovni kanal prodaje, face-to-face, Facebook poslovna stranica Vaše firme je izuzetan digitalni kanal putem kojeg možete da prodajete


  •  brže, 
  • većem broju kupaca odjednom, 
  • efikasnije, 
  • kreativnije, 
  • kvalitetnije, 
  • povjerljivije / lojalnije, 
  • ciljanom broju i vrsti kupaca.

Facebook prodaja se priprema na sličan način kao i klasična prodaja. Edukacija koju nudimo obuhvata 7 koraka prodaje pomno objašnjenih sa primjerima iz prakse.

  1. planiranje i priprema / istraživanje, 
  2. uvod / Otvaranje / Izgradnja početnog povjerenja, 
  3. ispitivanje / identificiranje potreba, 
  4. prezentacija / objava sadržava
  5. prevladavanje primjedbi / pregovaranje > interakcija sa kupcima (followers), 
  6. sklapanje dogovora > transformacija LEADS > CONTRACTS, 
  7. postprodaja / briga o kupcu > feedback.

Za digitalni savjet kontaktirajte nas putem e-mail adrese: digitalni.savjet@gmail.com. 

DigitalniSavjet@

ponedjeljak, 12. veljače 2018.

Savjeti za sadržaj na Biznis Stranici > KORAK 3




1) Vlastiti URL
Čim dođete do mogućnosti da imate svoj vlastiti URL (facebook.com/imebrenda) – iskoristite i uzmite ga! Ta mogućnost se otvara kad dođete do svojih prvih 25 fanova.

2) Važne informacije
Na samoj facebook stranici uvijek trebaju biti navedene važne informacije koje bi vaši potencijalni kupci/klijenti mogli naći zanimljivima. Drugim riječima, pravilno popuniti sve informacije o Vašem brendu (ispuniti sva moguća mjesta sa informacijama).

3) Dizajn
Koliko je god moguće pokušati pratiti općeniti dizajn vašeg brenda kod pravljenja facebook stranice (napomena: kod stavljanja timeline slike postoje pravila o neoglašavanju! Više o tome u jednom od sljedećih postova)

4) Napraviti plan objavljivanja
Velika je pomoć ukoliko se napravi plan objavljivanja sadržaja unaprijed. Tako ćemo u točno određene dane postaviti pitanje našim followerima dok ćemo u određene dane staviti neki video ili slično.

5) Broj objavljivanja na dan
Ne preporučuje se objavljivanje više od 2 puta na dan jer bi u suprotnom se moglo dogoditi da se fanovi osjećaju "prenatrpani” našim objavama.

6) Broj objavljivanja na tjedan
Ne preporučuje se objavljivanje manje od 3 puta na tjedan jer bi u suprotnom naša stranica mogla odavati dojam neaktivne stranice.

7) Držati se plana objavljivanja
Plan objavljivanja je tu kako bismo ga se držali – tj. moramo biti konstantni u frekvenciji naših objava. Nije isto ukoliko objavljujemo nešto svaki dan u tjednu da bi sljedeći tjedan objavili samo jednu stvar.

8) Svi postovi trebaju biti kratki
Općenito je pravilo do 250 znakova – naravno, ovoga se ne treba uvijek držati već samo smatrati smjernicom… prema nekim informacijama do kojih se može doći, kratki postovi imaju veću interakciju nego veći (nakon 250 znakova se trend mijenja i interakcija raste…) 

9) Objava važnih vijesti
Sve vijesti koje bi vaši potencijalni kupci ili klijenti mogli naći zanimljivima ili jako važnima su potrebne odmah se objaviti na stranici. Objava važnih vijesti ne ulazi u plan objavljivanja.

10) Objava videa ili slika
Ovakva vrsta postova ima veći stupanj interakcije od običnih, tekstualnih postova i zato je preporučeno barem jednom tjedno objaviti neku sliku ili video.

11) Vlastiti video
Uvijek je preporučljivo koristiti vlastiti video materijal. Ujedno, bolje ga je direktno uploadirati na facebook nego samo staviti link na youtube (ukoliko smo ga već tamo uploadirali).

12) Objava citata
Iako citati spadaju pod običnu, tekstualnu vrstu postova – oni ipak imaju veći stupanj interakcije od običnih textualnih postova. (Danas na internetu postoji dosta web stranica koje imaju veliku bazu citata)

13) Zahtijevajte interakciju
Ne bi trebao biti problem kod svakog objavljivanja razmisliti i postaviti određeno pitanje kako bi dobili što veću interakciju sa našim fanovima. Pitanja se mogu kretati od jednostavnih (… da li imate svoju bolju polovicu?) do onih kod kojih se može tražiti veća angažiranost samih fanova (Zašto vam se sviđa vaša bolja polovica?)

14) Prazne crte u postovima
Radi se o vrlo jednostavnom načinu interakcije sa fanovima – dovoljno je napisati rečenicu u kojoj ćemo dio ostaviti prazan (tj. sa crtama) kako bi naši fanovi u samim odgovorima mogli odgovoriti ili nadopuniti rečenicu (________ je glumac/ica koju uvijek volim gledati u romantičnim filmovima).

15) Zatražite mišljenje
Ukoliko želite unijeti neku novost u vašu ponudu ili se jednostavno ne možete odlučiti, dovoljno je pitati na vašem facebook timeline-u vaše fanove. Odgovori vas mogu vrlo ugodno iznenaditi…

16) Facebook questions app
Ukoliko želite saznati odgovore na pitanja koja su Vama vrlo važna – predlažem upotrebu gore navedenog app-a jer nudi da na samom početku postavimo pitanje i postavimo nekoliko odgovora koje će onda fanovi moći odabrati ali i sami dodati svoje odgovore.

17) "Opuštene” informacije
Pošto je facebook po prirodi više "opušteniji” i "osobniji” preporučljivo je objavljivati informacije koje bismo mogli okarakterizirati kao "opuštene” ili "osobnije” informacije (npr. danas smo zaposlili novu kuharicu koja će donijeti totalno nove i ukusnije menije…)

18) Ekskluzivne informacije
Pošto je Facebook jedan od kanala interakcije ali i marketinga – preporučuje se objava ekskluzivnih informacija i vijesti prije nego ih stavimo na našu web stranicu (… za dva tjedna ćemo u našem web shopu ponuditi novi XY brend hlača)

19) Nepovezane teme
Ponekad je dobro da se objavi i nešto što nije u skladu sa "temom” vaše stranice – na primjer možemo objavljivati važne vijesti iz show businessa ili važnim događajima. (Fanovi jednostavno ne žele stalno biti prenatrpani sa jednim te istim postovima što se tiče teme)

20) Kvaliteta postova
Potrebno je obratiti pažnju na "kvalitetu” sadržaja koji se objavljuje jer je bolje nekoliko dana ne postaviti ništa nego postaviti sadržaj loše kvalitete.

21) Geo-ciljanje followera
Ukoliko su vašu stranicu like-ali osobe iz različitih zemalja preporučljivo je ponekad se obratiti samo vašim fanovima iz tih pojedinih zemalja.

22) Pomažite
Pokušajte se voditi time da u svojim postovima "pomažete” – da li svojim fanovima ili pak sudjelovanjem u raspravama na drugim facebook stranicama. (koristi od ovoga će se vidjeti nakon nekog vremenaa kad vas followeri ali i druge straniceprepoznajuu kaonekogg tko je uvijek spreman pomoći).

23) Nagradite fanove
Povremeno "nagradite” svoje followere na taj način da im dajete određenu pogodnost (npr. određeni popusti ali samo oni popusti koji se mogu ostvariti za one osobe koje su like-ali Vaš FB page) i na taj način im se zahvalite za njihovo mišljenje.

24) Postovi fanova
Ukoliko želite još veću interakciju sa svojim fanovima omogućite im da postavljaju vlastite postove na vaš timeline. Oprez: neki će pokušati to iskoristiti za postavljanje ili reklamiranje neprimjerenog sadržaja!

25) Tagiranje drugih osoba
Ponekad je dobro tagirati druge osobe koji su likeali vašu facebook stranicu kako bi njihovi prijatelji vidjeli tu sliku – na taj način se dodatno "reklamira” vaša facebook stranica  (Napomena: ne koristiti ovo previše!)

26) Linkovi u postovima
Kad god je moguće postavite linkove u postovima prema vašoj web stranici. Ovo će pomoći samom brendingu Vaše web stranice.

27) Ime branda
kad god je moguće probajte upotrijebiti ime Vašeg brenda u samim postovima pa čak i u samim raspravama, tj. odgovorima. Ovo je vrlo važno za sami brending.

28) Doza profesionalnosti
Ne treba se zaboraviti da uvijek kod svakog objavljivanja bilo kojeg posta je potrebno imati na umu da se predstavlja određeni brend i da je potrebno zadržati barem minimalnu dozu profesionalnosti

29) Pravovremeni odgovor
Pravilo je da se pokuša odgovoriti unutar jednog sata od postavljenog pitanja ili određenog zahtjeva na samom FB page-u.

30) Odgovor – isprika
Ukoliko se nezna odgovor na postavljeno pitanje iz prethodne točke (ili, niste u mogućnosti pravovremeno doći do osobe koja bi znala odgovor) dovoljno je napisati da trenutno nemožemo saznati odgovor na to pitanje ali da ćemo pokušati što prije saznati i javiti se sa odgovorom onog trenutka kada saznamo.

31) Privatne poruke
Fanovi će ponekad imati određena pitanja za koja neće htjeti da se znaju javno (da budu objavljena na vašem facebook timeline-u) pa će vam slati privatne poruke.
Važno je da se i na takve poruke odgovori što prije. Treba se obratiti pažnja ukoliko se određena pitanja ponavljaju ili ukoliko imaju istu temu – to je znak da ta tema nije dovoljno objašnjenja na samoj web stranici ili na FB page-u.

32) Ne upuštanje u svađe
Ponekad će se pojaviti određene osobe koji će postavljati određena pitanja i upuštati se u raspravu imajući na umu samo jedan cilj – žele se svađati. Kada se identificira takva osoba postupak je slijedeći: odgovori se na pitanje ili zahtjev koji je postavio, nakon toga će vjerojatno opet "gurati po svome” sa ciljem svađanja, ponovi mu se odgovor sa naglaskom da smo mu već odgovorili na njegovo pitanje (zahtjev) i da ga ponavljamo

33) Negativni komentari
Negativni komentari vezani uz naš brend ili uslugu – važno je da se takve poruke ne brišu već je potrebno na njih odgovoriti iskreno i otvoreno. (da, pogriješili smo u tome i tome, hvala što ste ukazali na taj propust, trudit ćemo se da se to ne ponovi, kako Vam možemo nadoknaditi to negativno iskustvo….)

34) Praćenje drugih FB page-eva
Like-ajte druge slične stranice koje su povezane uz Vašu niche (da li ćete pratiti tj. likeati i stranice koje nude istu ponudu tj. vaše konkurente to ostaje na vama)

35) Sudjelovanje u raspravama na drugim stranicama
U slučaju stranica iz prethodne točke potrebno je da sudjelujete u raspravama (odgovarajte na njihove postove – slike, tekst, video) kako bi "pokazali” njihovim folowerima da postojite i na taj način privukli njih na svoju stranicu.

36) Praćenje analitičkih podataka
Potrebno je u određenim vremenskim terminima pogledati i proanalizirati sve analitičke podatke koje nam pruža sami Facebook – te informacije nam mogu pomoći u stvaranju određenih "posebno skrojenih” ponuda za naše fanove

37) Vrijeme objave
Podatke koje možemo dobiti iz prethodne točke nam mogu pokazati kada su naši fanovi tj. followeri najaktivniji – koje vrijeme dana ja najbolje za objavu. (donje slike su preuzete sa kissmetrics.com stranice)

38) Povezanost sa web stranicom
Na samoj web stranici trebaju biti buttoni za like-anje tj. povezivanje sa facebookom + ukoliko imate svoju newsletter listu dobro je ponekad spomenuti da postoji i Vaša facebook stranica

39) Razdvojenost Twittera i Facebooka
Twitter i facebook jesu društvene mreže ali su ipak potpuno različiti prema "tonu” interakcije ali i prema mogućnostima same interakcije. Zbog toga smatram da je potrebno odvojiti Twitter od Facebooka.

40) Check-in
Napraviti check-in (ukoliko imate fizičku lokaciju na kojoj nudite svoju uslugu) kako bi se posjetitelji mogli fizički checkirati preko facebooka i na taj način pokazati svojim prijateljima da su bili kod Vas (brending)

41) Praćenje notifikacija
Kod postavljanja facebook stranice preporučljivo je da se uključi opcija dobivanja mailova za bilo koju vrstu interakcije koja se događa na našoj Facebook stranici kako ne bismo morali stalno biti "pred ekranom” i pratiti što se događa (unese se email koji se redovno prati).

42) Zabava

Vrlo jednostavan savjet za kraj – neka vaša facebook stranica bude prije svega zabavna 

Kreiraj Facebook stranicu Biznisa > KORAK 2


Facebook je odličan marketinški alat i skoro svi Vaši kupci ga već koriste. Prvi korak u iskorištavanju tog potencijala je izrada vlastite Facebook stranice. Na stranici ćete prezentovati Vašu firmu cijelom online svijetu!

Prije kreiranje stranice morate imati kreiran Facebook profil. O tome smo pisali u našem prethodnom postu. 

Prvi korak - kreiranje stranice


Kada ste kreirali ili se ulogirali u svoj profil možete krenuti s izradom vaše poslovne Facebook stranice. Na ovom dugmetu otvorit i ćete Facebook link za kreiranje stranice:
putem koje možete pristupiti kreiranju stranice ili možete, u gornjem desnom uglu, kliknuti na strelicu i otvoriti će vam se padajući izbornik. Izaberite „Napravi stranicu“ ili „Create a page“ ako vam je Facebook na engleskom jeziku.

 Drugi korak - odabir kategorije


Kada ste kreirali stranicu, potrebno je izabrati kategoriju vaše stranice.
Ponuđene su Vam kategorije:
  • Lokalno poduzeće ili mjesto (Local Business or Place)
  • Tvrtka, organizacija ili ustanova (Company, Organization or Institution)
  • Naziv marke ili proizvoda (Brand or Product)
  • Izvođač, bend ili javna ličnost (Artist, Band or Public Figure)
  • Zabava (Entertainment)
  • Inicijativa/kampanja ili zajednica (Cause or Community)
Kreiranje Facebook stranice - odabir kategorije

Treći korak - odabir podkategorije


Facebook stranica - odabir podkategorije i djelatnosti
Odaberite podkategoriju, tj. specifično područje vašeg djelovanja. Odabirom podkategorije unesite osnovne informacije o tvrtki/obrtu:
  • naziv tvrtke
  • Adresa
  • Grad/država
  • Poštanski broj
  • Telefon
Prilikom unosa svih podataka, kliknite Započni/Get started. Klikom na Započni, prihvaćate sve uvjete upotrebe Facebook stranice. Ukoliko niste sigurni koji su to uvjeti, možete ih poslije unosa podataka i pročitati i potom kliknuti na gumb Započni.

 

Posljednji korak - vizualni identitet


Ovo je posljednji korak u kojem kreirate vizualni identitet vaše stranice, upisujete dodatne informacije, povezujete se s potencijalnim kupcima i krećete s održavanjem vaše stranice u vidu objava i oglašavanja.
  • Unesite opis i poveznicu na Vašu web stranicu, ako ju imate
  • Dodajte profilnu fotografiju – u slučaju otvaranja stranice za tvrtku, poduzeće, kompaniju ili obrt profilna fotografija bi trebala prikazivati vaš logo.
  • Kako bi lakše pratili događanja na vašoj stranici, dodajte ju u Favorite.
  • Kliknite Spremi/Save info i vaša stranica je spremna za korištenje.
Sada kada ste kreirali vašu stranicu, vi ste administrator i uvijek možete postaviti nekoga da uz vas bude administrator ili urednik (editor) kako bi vam pomogao voditi stranicu, pisati objave, pružati korisničku podršku i uređivati samu stranicu. Administrator ima sve ovlasti na stranici, dok urednik samo može uređivati stranicu i pisati objave, a ne može sudjelovati u pokretanju kampanje za oglašavanje.
Kako bi dosegli što veći broj potencijalnih kupaca, nužno je da vaše objave ili/i samu stranicu oglašavate pute Facebook oglašavanja. Startati možete već i od 1$ dnevno. Odabirom ciljne skupine i budžeta, Facebook vam prikazuje mogući doseg publike. Stranica je gotova, uređena i spremna za prikupljanje prvih followera.
Sretno!

Izvor: web, autor.

Napravi Facebook profil < KORAK 1


Kroz ovaj kratki vodič pomoći ćemo vam pri prvom otvaranju i uređivanju vašeg Facebook profila


Društvene mreže su preuzele većinu našeg vremena i apsolutno vladaju virtualnim svijetom. Slobodno možemo reći, najjača grupacija trenutno na tržištu je Facebook, koja je pod svoje okrilje nedavno prisvojila Instagram i WhatsApp. Iako WhatsApp nije direktno društvena mreža, pomoću nje komuniciramo, izmjenjujemo informacije i fotografije – no još uvijek privatno.
Facebook je, ne tako davne 2004. godine, pokrenuo Hardwareski student Mark Zuckerberg iz svoje sobe u studentskom domu. Vrlo brzim širenjem na ostala sveučilišta diljem SAD-a i Europe, Facebook se pretvorio u najjaču društvenu mrežu, kakvu danas poznajemo i koristimo te danas broji nešto više od milijardu i 500 milijuna korisnika.
Ako ste se nakon ovog kratkog uvoda odlučili i vi upisati u broj aktivnih korisnika Facebooka, donosimo vam upute kako kreirati i urediti vaš Facebook profil.
Stranica koju ćete posjetiti je dakako www.facebook.com gdje će vas čekaju spremna polja koja treba ispuniti za kreiranje profila. Ime, prezime, broj telefona, lozinka i datum rođenja. Unosom vašeg broja telefona, Facebook će vam poslati kod za aktivaciju kako bi bio siguran da ste se baš vi pokušali prijaviti, a ne netko drugi s vašim brojem. Izaberite lozinku koja će imati minimalno 6 znakova i pokušajte napraviti kombinaciju slova i brojeva, kako bi ju bilo teže odgonetnuti. 
Upisivanjem koda, koji ste dobili na svoj mobilni telefon, vaša avantura može početi. Facebook će vas na početku navoditi i pokazivati što bi prvo trebali napraviti te je najjednostavnije da slijedite njegove korake, no ako ne želite sve raditi tim redoslijedom, svaki od koraka možete preskočiti.
Na početku će vas tražiti da uploadate svoju profilnu fotografiju, što ne morate učiniti. Ako to ne napravite, na mjestu gdje bi trebala biti vaša fotografija pokazat će se plavi avatar vašeg spola. Sada kada ste se prijavili, postavili profilnu fotografiju, vrijeme je da se povežete s vama dragim ljudima – obitelji, prijateljima, školskim kolegama i svima onima čije živote na ovaj način želite pratiti. U gornjem lijevom kutu se nalazi polje za pretragu u koju možete napisati ime svoje prijateljice, prijatelja ili brata i potražiti ga putem imena i prezimena.
Facebook će vam izlistati sve osobe s tim imenom i prezimenom i osobe čija imena su sličnog naziva. Npr. ako vi upišete Marija Horvat, Facebook vam uz imena Marija Horvat može ponuditi i Marijan Horvat.
Na lijevoj strani se nalaze vaši osobni podaci koje možete, ali i ne morate ispuniti – od vašeg radnog mjesta, datuma rođenja pa sve do političkih uvjerenja. Kada vam je profil ispunjen do mjere koju želite, vrijeme je za prvi post, tj. vašu prvu objavu. Pisanjem objave obraćate se svima onima koji su vam prijatelji na Facebooku, no možete neke ljude ograničiti da ne vide sve ono što se nalazi na vašem profilu – o tome ćemo u budućim postovima pisati.
Bitno je da pripazite na sljedeće stvari:
  • pri prijavi napišite pravo ime i prezime jer postoji mogućnost da vam Facebook neće prihvatiti izmišljeno
  • budite pristojni u komunikaciji i po mogućnosti gramatički točni
  • kada objavite post ili priložite fotografiju, nemojte ju sami „lajkati“ – u očima ostalih korisnika ispadate smiješni
Mali rječnik Facebook pojmova:
  • lajkanje ili lajkati – označiti fotografiju, post ili stranicu da vam se sviđa
  • followanje – pratiti profil ili stranicu neke osobe, grupe ili tvrtke
  • post – objava koju možete napisati na svom zidu ili objava koju je netko napisao na vaš ili svoj zid
  • zid – mjesto na kojem se nalazi cijeli sadržaj vaše ili tuđe stranice
  • news feed ili feed – mjesto na kojem vidite sve objave vaših prijatelja, ali i oglase (ono što vam se prvo prikaže pri ulasku u Facebook)
  • shareanje (šeranje) – dijeljenje nečije objave na svom ili tuđem zidu
  • status – objava koju ste vi postavili na svoj zid

Sada vam samo ostaje da sjednete pred svoje računalo, mobitel ili tablet i proširite svoju mrežu poznanstava putem ove društvene mreže. Iako samo u privatne svrhe, mnogi ljudi ga koriste i u poslovne – putem Facebooka možete oglašavati svoju tvrtku, obrt ili samostalnu djelatnost. Ako vas interesira ovaj način korištenja Facebooka, javite nam se na digitalni.savjet@gmail.com i uz šalicu fine kafe ćemo popričati o svemu što vas zanima.

Izvor: web, autor.

Povećaj prodaju uz Google Ad oglase

Google Ads oglašavanje jedno je od najpoznatijih, najraširenijih i najkvalitetnijih oblika oglašavanja na Internetu. U razdoblju od 2000. go...