petak, 29. lipnja 2018.

Pimjer postova PRODAJA ODJEĆE

Olive Clothing

Olive prodaja postove bazira na prikazivanju odjevnih kombinacija, sa pozivom da korisnik otvori detaljno post na njihovom web shopu.

Korisnici vole ovu stranicu jer:

  • sadrži link web stranice gdje mogu da izvrše narudžbu artikla u kratkom roku sa nekoliko klikova, 
  • koriste kvalitetne fotografije, sa upečatljivim primjercima odjeće, 
  • kreiraju originalan prikaz odjevnih kombinacija pružajući priliku kupcu da iskombinira željenu odjevnu kombinaciju u mislima, 
  • kupac ima dojam da kupuje originalnu odjevnu kombinaciju, zahvaljujući kvalitetnoj i kreativnoj fotografiji.

Bobbi Brown
Make - up rend Bobbi Brown je kreirao fantastičnu međunarodnu kampanju ispod gdje je predstavio svoju novu kolekciju Lux Lip. 
 
 
 
Zašto je kupci smatraju privlačnom:
  • Odličan primjer vješte kampanje sa kvalitetnim sadržajem - kreiraju nešto interesantno za kupce što izlazi iz prodajnih okvira, pozivajući kupca da poželi više informacija o istoj, 
  • Koristi Facebook Album alat gdje daje kupcima/korisnicima priliku da pogledaju mini prezentaciju udarnih artikala, 
  • Svaki naslov predstavlja naziv proizvoda, tako da ga je lakše pronaći u njihovim prodavnicama.

Finery

Novi brend Finery koristi sponzorirane Facebook postove da predstavi svoje proizvode tačno ispred korisnikovih očiju, pružajući mu mogućnost da pomicanjem miša "scrolling" pregleda različite fotografije proizvoda uslikanih na modelima.
Zašto kupci smatraju kvalitetnom prezentacijom Finery postova:
  • Finery koristi Facebook reklame da dopusti kupcu da brzinom miša pregleda sve proizvode i kombinacije, 
  • Facebook sponzorirani postovi predstavljju novi brend, dajući kupcima na maštu da brzo pregleda proizvode i izabere atraktivne odjevne kombinacije, na koje može klikom da sazna više informacija, i izvrši narudžbu.
Treba da pokušate:
  • napravite mix fotografija Vaših proizvoda: Budite originalni, predstavnite Vaše odjevne kombinacije na što originalniji način. Fotografije su prve što kupac vidi, i one zovu kupca na akciju, da li dalje pregledati Vaš profil prodajni ili ne. Kupac nakon što završi sa gledanjem fotografije pregleda tekst, tako da je i tekst Važan, pozovite kupca na akciju, da lajka, klikne, podijeli. 
  • eksperimentirajte sa formatima slika:  Facebook nudi različitih vidova formatiranja i vrste prezentacije, možete da formatirate Vaše postove, da se igrate sa njima, da stavite u album, da bude slide show, da bude video, vi odlučite za koji proizvod je atraktivniji koji način objave. 
  • pozovite Vaše kupce na akciju: kupci vole besplatne stvari, ubacite segment nagrade, pozovite Vaše pratitelje da lajkaju, glasaju, šeraju Vaše postove, napravite aukciju, kontinuirano radite komunikaciju sa Vašim pratiteljima. 

Više pitanja možete postaviti slanjem upita na Vaš email: digitalni.savjet@gmail.com 

nedjelja, 24. lipnja 2018.

Unaprijedite Vaš SHOP na Facebooku-u /Facebook maloprodaja/

Prodaja odjeće na Facebook stranicama nema kraja. Puno je profila koji se bave prodajom raznih stvari, najviše odjeće za žene,muškarce i bebe. Koja je tajna njihovog uspjeha, pitate li se ikad? Šta je to što Vašu Facebook prodavnicu čini održivom? Da li uvijek imate broj kupaca i narudžbi koji Vas zadovoljava? Želite li unaprijediti svoju prodaju? Želite li povećati broj prodanih artikala?

Ovo su sve pitanja koja brinu sve Vas koji se bavite prodajom na Facebook-u, koji prodajete odjeću ili druge artikle svaki dan. Mnogi prodavači su već samostalno iskusili i stvorili svoje modele ponašanja i vrsta objava sa kojima poboljšavaju ili forsiraju prodaju artikala. Obično svaki dan objavljuju nove artikle, nude nagradne igre, slikaju artikle u različitim varijacijama i čekaju da neko stavi komentar da želi to kupiti, ili da upita za veličinu, ili da pita za boju, dostavu, način plaćanja. Ovim postom želimo da Vam damo nekoliko početnih savjeta kako unaprijediti  online prodaju putem Facebook-a, sa ciljem smanjenja besplatnog korištenja Vašeg vremena, a povećanja broja narudžbi odnosno prodanih artikala. 

Mnogi prodavači na FB objavljuju artikle i čekaju da se korisnik javi sa komentarom ili porukom u inbox sa pitanjima poput: Kolika je cijena? Kako mogu naručiti? Koje veličine nudite? Kako ispuručujete? Kako plaćam? Na koji račun, putem kojeg kurira, imate li drugih boja? i slično. 
PRodavač onda mora odgovarati na takva pitanja, trošeći svoje vrijeme, i ne znajući da li će do prodaje uopće doći. Iz ovog razloga je bitno da u objavi Vašeg artikla kojeg prodajate u opisu stavite sve važne podatke, tako da kupac samim pregledom i pogledom na Vaš artikal u par sekundi dobije sve informacije: 
  • kakav artikal nudite, 
  • koja je cijena, 
  • koje veličine, 
  • koje boje, 
  • koje vrste, 
  • kako može naručiti i platiti,
  • i sigurnost da će dobiti što plati.
S obzirom da na području Balkana nije online prodaja toliko ugrađena u sistem mnogi nude plaćanje putem pošte, putem brze pošte prilikom preuzimanja, plaćanje direktno prodavaču na transakcijski račun, i sl, odnosno još uvijek je u razvoju sistem plaćanja, zato je bitno da sve naglasite u Vašem postu prodajnom. 

Primjer pozitivan sa objavom grupnih vrsta artikala u Albumu:

U ovom postu je prodavač objavio Album više vrsta roba koje nudi, gdje je u naslovu albuma koji je u cjelosti objavljen na stranici odmah objasnio način funkcionisanja trgovine, a na pojedinačnim slikama kada klikne i vrši pregled korisnik ima detaljan opis artikla sa veličinama, vrstama i cijenom. 
Ovakav način pruža efikasnost kupcu koji vrši pregled Vašeg posta, te on, želeći da brzinski pregleda post, jer nekad nije raspoložen da pregleda, želi i brzo da dobije sve informacije, tako da odluka o kupovini istog i proces naručivanja /adresa, grad, telefon/ mu potroši manje vremena nego koliko bi morao potrošiti u raspravu i komunikaciju sa Vama putem inboxa o vrsti, boji, cijeni, dostavi i plaćanju dok ne bi potvrdio kupovinu, što bi ga vjerovatno i odbilo da na prvi pogled na Vaš post pregleda isti i možda razmisli o kupovini i na kraju kupi. Prema tome, cjelovitost podataka o načinu funkcionisanja je veoma bitno, jer omogućava da Vaš kupac u tren oka pregleda i odluči se na kupovinu, odnosno odluči se da Vašu objavu i prodajnu ponudu artikla uzme za ozbiljno i odluči Vam dati priliku za prodaju /pregleda Vašu ponudu u cjelosti/.

Primjer negativan koji traži od Vas dodatno vrijeme za pregled, utvrđivanje sigurnosti u prodavača i kupovinu:


Ovdje prodavač nudi nove modele, ali vi kada kliknete na sliku nema opisa sa vrstama cijenom i detaljima oko same narudžbe. Korisnik će pregledati, pa nakon toga ako je interesuje neki artikal, moraće pisati u inbox, sa pitanjima gdje platiti, kako šalje prodavač, koja veličina, koja boja, pa onda mora čekati da prodavač pronađe vremena da napiše odgovor, što smanjuje broj korisnika koji će izvršiti kupovinu i upustiti se u taj proces. 

Ako se ozbiljno bavite online prodajom na Facebook stranici, onda morate uzimati u obzir da ljudi vole brzo da pregledaju ponudu i odluče o kupovini, pri tome uzimajući u obzir da ste stvorili povjerenje kod istih, odnosno da nudite sigurnost u naručivanju robe od Vas, jer ima i puno lažnih profila i prevaranata, i taj proces sigurnosti morate uvijek održavati. 

O načinu održavanja poslovnog odnosa sa Vašim pratiteljima u narednim postovima, do tada razmislite kako Vi objavljujete Vaše postove, šta pišete u sadržaju i ponudama artikala, i koliko vremena treba Vašim kupcima da shvate kako i šta da kupe od Vas? Mogu li oni brže donijeti odluku? Da li biste Vi naručili od Vas?

Za sva pitanja pišite nam na: digitalni.savjet@gmail.com



petak, 22. lipnja 2018.

Saznajte šta Vaš kupac radi na Facebook stranici.

Danas je Facebook kanal promocije svega i svakoga. Facebook se nametnuo kao medij br. 1 za komunikaciju između ljudi, te je slijedom toga postao i neizbježan alat, ali i virtuelni prostor za poslovnu komunikaciju.  
Na Facebook-u posmatramo šta se dešava kod drugih ljudi, šta misle o određenim temama, šta se desilo danas u gradu, državi i svijetu, šta je ona obukla, šta je on objavio, gdje se danas nalazimo, šta radimo, jedemo, pijemo, sa kim i sa kojim vozilom, gledamo šta drugi obilježavaju da im se sviđa, šta drugi komuniciraju sa drugima Ovo je aspekt privatnih građana. 

Broj korisnika Facebook-a u regionu:
 - BiH:  1,6 miliona, 
 - HR:   2,0 miliona, 
 - SRB: 3,6 miliona, 
 - MK:   0,8 miliona, 
 - ALB:  1,1 milion. 

Ako posmatramo sve korisnike Facebook-a kao potencijalne kupce /što i jesu/, onda možemo reći da  se naši kupci danas nalaze na Facebook kanalu, i da također mogu u svakom trenutku na svojim računarima i mobitelima činiti sljedeće:


  1.  - vidjeti našu ponudu, proizvod, našu referencu, završen posao, proizvod, predmet prodaje, našu firmu i vizit karticu, našu cijenu,
  2.  - uočiti zanimljiv proizvod i uslugu, interesantnu firmu, naziv i sliku, predmet od interesa, 
  3.  - izraziti želju za posjedovanjem proizvoda, ili korištenje usluge, želju da kupe, 
  4.  - analizirati našu prezentaciju, firmu, poslovni model naše firme, 
  5.  - donijeti zaključak o našoj firmi /proizvodima i uslugama/, 
  6.  - vizuelno da ocijeniti naš proizvod, 
  7.  - informisati se o mišljenju korisnika, referencama,
  8.  - analizirati našu konkurenciju
  9.  - komunicirati sa našom firmom o poslovnoj saradnji, bez da se vidimo ili telefonski čujemo, 
  10. IZVRŠITI KUPOVINU / UGOVORITI POSAO sa NAŠOM FIRMOM što je cilj.
Zašto je to postao trend? Odgovor je jednostavan, virtuelno mjesto na kojem se komunikacija ponude i potražnje dešava u svakom momentu, odnosno u trenutku kojeg mi odabiremo, bez čekanja, i gdje je brzina i efikasnost maksimalna, predstavlja Facebook, i stvara korisnicima profit u momentu.


SA KOLIKO VAŠIH POTENCIJALNIH KUPACA KOMUNICIRATE DNEVNO?
ŽELITE POVEĆATI BROJ POTENCIJALNIH KUPACA?
ŽELITE VIŠE PRODAVATI?
ŽELITE POVEĆATI PRIHOD OD PRODAJE?

Možemo Vam pomoći.
Za sva pitanja i uslugu savjetovanja iz Digitalnog marketinga možete nas kontaktirati putem e-maila: digitalni.savjet@gmail.com

četvrtak, 21. lipnja 2018.

Šta objaviti na FB stranici.

Na društvenim mrežama vizuelni sadržaj se dijeli 40 puta više u odnosu na bilo koji drugi sadržaj. Upravo iz tog razloga popularnost društvenih mreža kao što su Instagram, Snapchat i Pinterest raste iz dana u dan. Na njima se prikazuju vizuelni sadržaji i imaju unikatan način predstavljanja kompleksnih poruka u samo nekoliko sekundi.
U nastavku Vam donosimo primjere sadržaja koji će izazvati pozitivne reakcije kod Vaše ciljne skupine i koje će ona vrlo rado podijeliti na svom profilu.

#1 Inspirativni citati

Citati su posebno privlačni ljudima. Motivišu ih da poduzmu akciju i počnu ostvarivati svoje snove. Ljudi vole pročitati nešto sa čime se mogu poistovijetiti, a ukoliko je citat i vizuleno lijepo predstavljen sasvim je sigurno da će izazvati pozitivne reakcije. Kojim god biznisom se bavite, iskoristite moć inspirativnih citata.

#2 Lica ljudi

Lica imaju moć da kreiraju posebnu vezu između brenda i ljudskih emocija. Istraživanja su pokazala da slike koje prikazuju lice na društvenoj mreži Instragram dobivaju čak 38% lajkova više u odnosu na slike koje to ne sadrže. Ovo je pokazatelj da trebate koristiti ovu taktiku kada želite stvoriti veću uključenost Vaših pratioca. Dobar primjer je Coca – Cola koja već godinama koristi ljudska lica na slikama kako bi stvorila bolju vezu sa svojim konzumentima.
lica-ljudi

#3 Priroda

Prirodna bogatstva kao što su jezera, mora, planine, vodopadi i drugi prelijepi prizori uvijek privlače pažnju. Iako Vaš biznis nije vezan za prirodu i dalje možete iskoristiti prednost koju ovakve slike donose. Slike prirode Vam daju mogućnost da stvorite interakciju s Vašim pratiocima.

#4 Hrana

Hrana koja dobro izgleda je nešto s čim se svako povezuje. Zbog toga nije iznenađujuća činjenica da je baš hrana vizuelni sadržaj koji ostvaruje najbolje performanse. Ovaj podatak posebno je vezan za društvenu mrežu Instagram na kojoj je ogroman broj profila vezanih upravo za ishranu. Bez obzira na biznis kojim se bavite uvijek je preporučljivo s vremena na vrijeme iskoristiti ovu prednost.
hrana

#5 Historijske slike

Svako se voli prisjetiti prošlosti. Historijske slike kreiraju osjećaj nostalgije, prisjećaju nas na prošle generacije i vraćaju emocije koje su utkane u dubinu naše podsvijesti. Slike ne moraju biti povezane samo s poznatim ličnostima i historijskim događajima, već mogu biti vezane konkretno za Vaš biznis i njegove početke.

#6 „Behind-the-scenes“

Veoma je važno stvoriti ljudsku konekciju sa kupcima kako bi oni znali da iza velikog imena stoje obični ljudi koji se trude da udovolje njihovim željama i potrebama. Kupci vole da budu uključeni u Vaš biznis i stvari koje radite. Zbog toga ih upoznajte sa radnim aktivnostima, dajte im uvid u novitete ili jednostavno objavite sliku timskog sastanka i pauze za ručak. Ne zaboravite, ljudi vole da posluju sa ljudima a ne brendovima.
Pitanja možete postaviti putem e-maila: digitalni.savjet@gmail.com

Kako voditi FB stranicu? PVC stolarija primjer.

Vrijeme društvenih mreža ne dolazi, ono je tu. Facebook je društvena mreža koja ima najveći broj korisnika u Bosni i Hercegovini i na Balkanu, i vrijeme je da naučite kako ju koristiti. Kao i često do sada, ključ Vašeg uspjeha čuči u kupcu. Saznajte što ga zanima, upoznajte ga i pružite mu dodatnu vrijednost. Prilikom toga koristite jako puno vizualnog sadržaja i objavljujte u pravo vrijeme. I nikako, nikako nemojte biti dosadni. Budite drugačiji i odvedite sebe i svoje poslovanje u visine o kakvima niste niti sanjali.

Društvene mreže veoma su važan aspekt digitalnog marketinga. U jednom od naših prijašnjih blog članaka pisali smo o tome zašto je važno biti prisutan na društvenim mrežama.

Ranije smo također pisali o tome zašto je Facebook ključan čimbenik u gradnji poslovanja te smo Vam opisali kako izraditi svoju prvu stranicu.

No, sada je trenutak za kreiranje sadržaja.

Kako postati jedna od onih stranica koju čitatelji željno prate i iščekuju svaku novu objavu?

Rješenje je lagano i spomenuli smo ga nebrojeno puta u skoro pa svakom našem tekstu.

Možete li pogoditi?

Rješenje je u Vašem kupcu.

Ključ Vašeg uspjeha leži u Vašem kupcu

Pod time točno mislimo na nekoliko stvari.

Prva od njih jest da kreirate sadržaj upravo za Vašeg kupca.

Druga jest da brojke i nisu toliko važne, odnosno relativne su.

Objasnimo na primjeru.

Imate poduzeće PVCos čija je osnovna djelatnost ugradnja PVC stolarije te ste odlučili izraditi stranicu na društvenoj mreži Facebook, odlučili ste da je vrijeme da digitalni marketing postane dio Vaše marketing strategije.
Krećete u kreiranje sadržaja.

U proizvodnji su taman izrađeni novi PVC okviri, vadite mobilni uređaj slikate, objavljujete.

Sutra dan ste odlučili napraviti akciju 30% popusta na plaćanje gotovinom, vadite mobilni uređaj, tipkate status na Vašoj stranici.

Dan nakon toga je veliki blagdan u državi, opet vadite mobitel, čestitate svima.

Sutra je veliki praznik i definitivno moramo napraviti objavu i čestitati svima.. Morate li?

Uskoro dolazi i ponedjeljak te se pridružujete ostaloj većini stranica i objavljujete sliku u kojoj piše nešto loše o ponedjeljku. Dobivate određene lajkove, sretni ste, imate osmijeh na licu.

Nakon nekog vremena surfate internetom te ste pronašli sliku mace kako leži na prozoru, Vaša prva pomisao je da objavite sliku na stranici. Opet stižu određeni lajkovi.

Možemo ovako u nedogled.

Ako niste shvatili, opisali smo Vam kako ne treba voditi stranicu na društvenoj mreži.

Pravilni način jest sljedeći.

Postavite si pitanje tko je Vaš kupac? U jednom od naših prijašnjih tekstova pisali smo o izradi profila tipičnih kupaca.

Izradite ga. Za njega kreirate sadržaj. Njemu morate biti zanimljivi.

Upoznajte Vašeg kupca, njegove potrebe, želje i probleme te se na temelju toga povežite s njim

Kako ćete to napraviti ako ga ne poznate?

Što konkretno zanima Vašeg tipičnog kupca u slučaju PVCosa?

Zanima ga koliko dugo traje ugradnja, na koji način se ugrađuje stolarija, što radite s otpadom i starim prozorima, zanima ga tko su Vaši majstori i zašto su oni stručni za postavljanje stolarije u njegovom domu.

Drugi korak je da isplanirate kada, kako i zašto ćete objavljivati sadržaj na društvenim mrežama, konkretno na Facebooku.

Zašto je ovo važno i kako pronaći "zlatno vrijeme"?

Ako je jedna od Vaših odlika kašnjenje, na društvenim mrežama to ne prolazi i morate se pojaviti u pravo vrijeme

Za objašnjavanje ovog koraka, moramo objasniti način kako funkcionira Facebookov algoritam.

Uzmimo za primjer gore spomenuto poduzeće PVCos i da ima 5,000 oznaka sviđa mi se na stranici, odnosno 5,000 osoba koje prate objave stranice.

Prva informacija koja je nužna za razumijevanje jest da svega 1-5% korisnika od tih 5,000 će vidjeti Vašu objavu.
Druga informacija glasi da što više uključenosti korisnika imate unutar prvih 500 impresija objave, postotak osoba koje će vidjeti objavu raste.

Impresija se odnosi broj koliko je puta pregledana objava i broji preglede bez obzira koliko jedna osoba puta vidjela objavu.

I, kako povećati postotak?

Objavljujte zanimljiv sadržaj gdje će se korisnici uključiti, ali objavljujte i u pravo vrijeme jer prema napisanome, vrijeme je ključno.

Sadržaj smo ranije spominjali, a vrijeme je da objasnimo i vrijeme.

Kada otvorite svoju stranicu na Facebooku, u gornjem izborniku imate mogućnost odabrati "Analitika". Klikom na dugme otvara se prozor gdje možete vidjeti pregled metrika stranice, ali i s lijeve strane imate dodatan izbornik za pojedinačne metrike.

Jedna od tih metrika su i "Objave". Klikom na dugme dobivate pregled objava, ali i vrijeme kada su korisnici koji su Vašu stranicu označili s oznakom "sviđa mi se" najviše prisutni na društvenoj mreži.

Veoma koristan podatak je taj što nam Facebook pruža uvid u brojne podatke koji će nam pomoći da budemo bolji u objavljivanju objava

Pregledom tih podataka, pogledajte kada je najveći broj korisnika online.

Postavite si pitanje, isplati li se raditi objave u 7 sati ili 23 sata?

Sada Vam je jasno da  i nije toliko isplativo.

Stoga, zanimljiv sadržaj i pravo vrijeme trebali bi biti dobitna formula.

Nakon svega što smo ispričali i nakon što smo spomenuli sadržaj, vrijeme je da pojasnimo vrstu sadržaja koju možete objaviti.

Sadržaj može biti tekstualan i vizualan, slika i video. Osim toga možete i podijeliti poveznicu koja korisnika vodi na drugo web mjesto, najčešće Vašu internet stranicu.

Prema istraživanju, kada korisnici pročitaju informaciju šansa da je se sjete nakon tri dana je 10%. No, ako je ta ista informacija prezentirana uz relevantnu sliku, šanse rastu na 65%.

Druga važna informacija koju je važno predstaviti jest da će u 2017. godini preko 74% prometa na internetu biti ostvareno putem videa.

Treća važna informacija jest da četiri puta više korisnika voli pogledati video o proizvodu nego pročitati o njemu.

I četvrta važna informacija glasi da 74% stručnjaka za društvene mreže smatra vizualni sadržaj najvažnijim, ispred bloga (68%) i videa (60%).

Stoga, možete li nešto zaključiti iz ovih informacija i prikazanih statistika?

Vizualni sadržaj je pobjednik sadržaja na društvenim mrežama

Vizualni sadržaj je kralj i na njemu morate jako puno raditi. Puno slika i puno video materijala. Izbjegavajte objave koje su samo tekstualnog karaktera.

Ključ uspjeha na društvenim mrežama je da budete drugačiji.

Imate trgovinu koja prodajte sportsku opremu? Motivirajte korisnike da se počnu baviti sportom, pružite im tjedne vježbe koje mogu raditi ili im objasnite kako da se hrane za najbolje sportske rezultate.

Ako Vaša tvrtka prodaje računalnu opremu, educirajte svoje korisnike, prikažite im razliku između običnog hard diska i SSD hard diska, objasnite korisniku kako da sam zamjeni ventilator za hlađenje.

Objasnite svome kupcu kako da odabere uslugu kojom se bavite. Ako imate catering, pomozite mu kako odabrati najbolji, koliko dana prije naručiti, s obzirom na potrebe koga nazvati.

Drugačije je ono što prolazi na društvenim mrežama i što na kraju daje prodaju bez da prodajete

Pružite svome kupcu dodatnu vrijednost. Upravo tim činom bit ćete drugačiji.

A kada jednom pomognete svome kupcu, pogodite kod koga će se vratiti i kupiti proizvod?

Osim svih navedenih savjeta, ne možemo dovoljno istaknuti da ne pokušavate na silu prodati.

Idite po osjećaju.

Ako ste vi ljudsko biće i osjetite kada Vas netko forsira, zašto bi Vi to radili drugoj osobi?

Ono što ne odgovara Vama, vjerojatno ne odgovara ni drugima.

Nadamo se da ćete primijeniti osnovne savjete koje smo Vam dali za vođenje profila na Facebooku. Ovo će dati dušu i ozbiljnost Vašem profilu, ali čak i s ovim savjetima bit ćete miljama daleko iznad konkurencije.

Potrudite se, uložite trud.

Naše usluge podrazumijevaju:
 - KREIRANJE DIGITALNE STRATEGIJE za VAŠU FIRMU, 
 - GOOGLE OGLAŠAVANJE,
 - FACEBOOK OGLAŠAVANJE,
 - KREIRANJE SADRŽAJA.

Kontaktirajte nas na e-mail: digitalni.savjet@gmail.com.



utorak, 19. lipnja 2018.

Šta je INBOUND MARKETING: zašto ga morate koristiti u Vašem poslovanju

Kad kažemo reklame, marketing i oglašavanje - na što prvo pomislite?
Možda na onu dosadnu reklamu za deterdžent koji pere sam ili šampon za kosu koji će je obnoviti čak i nakon što je spržite kiselinom?!
Najblaže rečeno, puna vam je kapa tih reklama i zapravo, čim vidite ili čujete da počinju, mijenjate TV program ili radio stanicu.
Možda čak odete do trgovine ili operete suđe. Jer koliko traju - i stignete.
Na veliku žalost oglašivača, potrošači su zasićeni tradicionalnim metodama marketinga i na sve načine ga pokušavaju izbjeći. I to dosta uspješno.
Televiziju i radio gasimo, na računalu uključujemo add-blockere, a za poruke s jumbo plakata smo skroz "oguglali".
Tempo života je sve brži i ne želimo dragocjeno vrijeme gubiti na reklame kojima nas obasipaju.
Način oglašavanja koji smo opisali naziva se outbound marketing i on se bazira na tome da na razne načine kupuje pažnju potrošača. Tehnike koje koristi su TV reklame, pop-up prozori, telemarketing, plakati... To je marketing koji je agresivan, jer prekida potrošača u nekim radnjama (npr. gledanju filma ili slušanju glazbe) i nameće mu određenu poruku nadajući se kako će se potrošač zainteresirati.

Kada počnu reklame uzimate daljinski upravljač u ruke? I mi isto.

Inbound marketing je potpuna suprotnost outbound marketingu i koristi druge tehnike i drugačiji pristupa potrošaču. Cilj inbound marketinga je da potencijalni kupci sami dođu, odnosno da se njihova naklonost zavrijedi, a ne da se kupi. Inbound marketing je marketing koji će potrošač možda čak zavoljeti, za razliku od outbound marketinga od kojeg mu se diže kosa na glavi.
Da, dobro ste pročitali. Moguće je zavoljeti marketing, ako će nam taj marketing biti koristan, zabavan i zanimljiv. A to je ono što inbound marketing treba biti.

Što je i kako je nastao inbound marketing

Inbound marketing je nastao kao posljedica informacijskog doba i razvoja Interneta. Sjetite se samo kako smo još nedavno (možda prije 10-15 godina) “išli na Internet”, spajali se preko modema i radili slične stvari koje nam se danas čine nevjerojatnima i užasno zastarjelima.
Kao da su iz prošlog stoljeća, a i jesu.
Danas nije da "idemo na Internet", nego smo stalno na Internetu. Kroz pametne telefone i tablete stalno smo konektirani i sve informacije koje nas zanimaju od nas su udaljene dva, maksimalno tri, klika.
Velika razlika od situacije prije 10, 15 godina.
Ako nas zanimaju neke cipele, gdje jesti dobru kinesku hranu u Zagrebu ili kako naći automehaničara na Hvaru - "guglamo"!

Stalno smo konektirani i sve što nas zanima lako pronađemo

Potrošači se danas više ne moraju oslanjati na plakate i reklame na televiziji (outbound marketing), već o svemu što ih zanima mogu samostalno istraživati na Internetu.
To potrošačima daje mogućnost kupovanja proizvoda i usluga na temelju informacija koje ih zanimaju, a sve više i na temelju iskustava drugih kupaca koje nađu na Internetu.
Zato bi bilo dobro da ga i vi počnete koristiti.

4 razloga zašto morate početi koristi inbound marketing:

1. Učinkovitiji je 

Kako smo već i rekli, potrošači su danas zasićeni reklamama, a uz Internet sami imaju pristup svim informacijama koje ih zanimaju. Za takvog informiranog potrošača tradicionalna marketinška strategija nije dovoljna. Informirani potrošač neće kupiti proizvod samo ako mu 10 puta ponovimo da je taj proizvod najbolji.
Možda i hoće, ako mu ponovimo 20 puta, ali razmislite o cijeni i onoj maloj i slatkoj cakici koju zovemo ROI ili “return of investment”.
Hoće li vam se tradicionalno oglašavanje uopće isplatiti?
Jer i sami znate koliko je skup oglasni prostor.

2. Nudi dvosmjernu komunikaciju 

Klasični outbound marketing ne komunicira s potrošačem, već ga samo agresivno i jednosmjerno bombardira svojim porukama. 
inbound marketingu komunikacija je postala dvosmjerna i marketing je postao dvosmjerni dijalog s potrošačem.
Na taj način stvara se pozitivan dojam o brendu i jača se veza s potrošačima.
Posljedica ovog pristupa je zadobivanje povjerenja kupaca zbog čega će se oni lakše odlučiti da kupe proizvod upravo od određenog brenda. 

Inbound marketing nudi dvosmjernu komunikaciju

3. Daje dodanu vrijednost

Inbound marketing fokusira se na to zavrijedi pažnju potrošača, a ne da je kupi. To prvenstveno radi tako da producira kvalitetan sadržaj koji odgovara na pitanja potrošača i daje im korisne, zanimljive i vrijedne informacije.
Sadržaj se osmišljava ovisno o ciljanoj skupini za određenu branšu. Važno je i da se zatim prezentira kroz kanale koji će publici zanimljivi.

4. Ima mjerljive rezultate

I iako to što smo sada napisali nije neka skrivana tajna poput tajne gospodina Misterioza, ipak smo jako naviknuti na korištenje tradicionalnih metoda marketinga. Jer ako je djelovalo sve te godine, zašto ne bi i dalje, zar ne?
No, minute, odnosno sekunde na javnoj televiziji mogu si priuštiti samo najveći brendovi, a i oglasni prostor u tiskanim medijima jako je skup. Osim toga, kako možete biti sigurni da će upravo vaša ciljana publika vidjeti vaš oglas? Odgovor je - nikako.
I tu inbound marketing opet pobjeđuje. Jer se radi o uglavnom o digitalnim i mjerljivim metodama oglašavanja.
Radi se o metodama koje možete testirati i stalno prilagođavati vašoj ciljanoj publici.

Inbound marketingOutbound marketing
nastoji zavrijediti, a ne kupiti pažnju potrošača agresivno nameće proizvode ili usluge potrošačima
 dvosmjerna komunikacija jednosmjerna komunikacija
 marketing daje dodatnu vrijednost marketing pruža malu do nikakvu dodatnu vrijednost
 ne opterećuje potrošača marketing rijetko zabavlja ili educira
 učinkovitiji jeskup
ima mjerljive rezultatenije ga moguće optimizirati za ciljanu publiku

Tehnike inbound marketinga

Inbound marketing je marketinška strategija kojoj je cilj da privuče potrošača, a ne da ga kupi, moli, uvjerava - ili mu se prišulja s leđa.
Najvažnije tehnike kojima se inbound marketingaši služe su content marketing, proaktivan pristup društvenim mrežama i SEO optimizacija za tražilice (Search Engine Optimization).
Blogovi, infografike, e-knjige, video, newsletter, SlideShare… Sve to i mnogo više su content marketinški kanali koji se koriste u inbound marketingu.
Kada je taj sadržaj kvalitetno napravljen i iskomuniciran na Facebooku, Twitteru, LinkedInu... - on može postati viralan i širiti se sam od sebe.
Kako se vaš sadržaj dijeli, čita ili preuzima s drugih stranica - tako raste i prepoznatljivost vaše stranice u tražilicama, odnosno poboljšava vam se pozicija na Googleu.
Poziciju naravno možete i trebate poboljšavati koristeći SEO metode za optimizaciju stranice.

Bolja pozicija na tražilici, znači više i prometa i prodaje
 
Sve ove metode djeluju sinergijski i kao posljedicu imaju povećanje prometa na vašoj stranici i na kraju krajeva i povećanje prodaje. 
A to  je i cilj, zar ne?
Za kraj možemo reći kako je Internet u potpunosti promijenio način na koji kupujemo proizvode, komuniciramo međusobno i s brendom i ta promjena polako, ali temeljito mijenja i marketinške tehnike i strategije.
Dani agresivnog i napornog oglašavanja polako prolaze, a dolaze dani pametnog i korisnog oglašavanja koje daje dodatnu vrijednost potrošaču i koje ga opskrbljuje informacijama. Umjesto da mu stalno ponavlja jednu te istu poruku nadajući se da će se zadržati.
Budite i vi pametniji pa uložite u inbound marketing i pridobijte kupca ;)
Ako želite saznati više, kontaktirajte nas. 

DA LI I DALJE MISLITE DA VAM NE TREBA FACEBOOK STRANICA?

Kontakt: digitalni.savjet@gmail.com ili FB

Povećaj prodaju uz Google Ad oglase

Google Ads oglašavanje jedno je od najpoznatijih, najraširenijih i najkvalitetnijih oblika oglašavanja na Internetu. U razdoblju od 2000. go...